Podczas wczorajszych gdańskich uroczystości podniesienia bandery na STS „Generał Zaruski”, kapitan legendarnego żaglowca Jerzy Jaszczuk wraz z życzeniami stopy wody pod kilem otrzymał z rąk Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego mosiężną busolę kapitańską w drewnianej skrzynce, kupioną kilka dni wcześniej przez Kancelarię Prezydenta RP w naszym Sklep.marynistyka.org.

Wczorajsze uroczystości były zwieńczeniem trwającej od 2008 roku odbudowy żaglowca „Generał Zaruski”. Projekt rekonstrukcji historycznego jachtu szkoleniowego „Gdańsk ratuje żaglowiec” objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta RP, zaangażowały się w niego Władze Gdańska i Województwa Pomorskiego, spotkał się z ogromnym uznaniem mieszkańców nie tylko Trójmiasta,

Wczorajsze uroczystość rozpoczęły się w Stoczni Remontowej, gdzie Prezydent RP Bronisław Komorowski przekazał banderę nowemu kapitanowi STS „Generał Zaruski” – Jerzemu Jaszczukowi, następnie sławny żaglowiec zacumował przy Targu Rybnym, witany przez tłumy Gdańszczan, dla których była to pierwsza okazja by zobaczyć odbudowany żaglowiec. Flagę Gdańska, z rąk Prezydenta miasta, przejął armator STS „Generał Zaruski” – Leszek Paszkowski – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, a podniesienia bandery na maszt żaglowca, dokonał kapitan Jerzy Jaszczuk. Długo oczekiwany powrót żaglowca „Generał Zaruski” na morskie wody w służbę idei żeglarskiej i morskiej edukacji młodzieży stał się faktem.

Gdańsk jest pierwszym miastem Rzeczypospolitej, które posiada swój żaglowiec flagowy. Marzeniem pomysłodawców renowacji „Generała Zaruskiego” jest rejs do portu Chersoń nad Morzem Czarnym, w którym swe życie zakończył generał Mariusz Zaruski.

  

Kapitan „Zaruskiego” otrzymał od Prezydenta RP mosiężną busolę z życzeniami stopy wody pod kilem

 

Zdjęcia: fotoinlove.pl

 

Mosiężna busola żeglarska od Prezydenta RP dla Kapitana STS "Generał Zaruski"