Jesteś tu:

Joanna Pajkowska odebrała Srebrny Sekstant - Nagrodę Rejs Roku po raz trzeci

Joanna Pajkowska odebrała Srebrny Sekstant - Nagrodę Rejs Roku po raz trzeci. Dotąd nie dokonał tego nikt w Polsce. Poprzednio nagrodę kapitan Asia odebrała w roku 2009, za samotny rejs dookoła świata na „Mantrze Asi” oraz w – za zwycięski start, wraz z Uwe Rottgeringiem, na s/y „Rote 66”, w transatlantyckich regatach „Twostar 2017”.

 

Joanna Pajkowska odebrała Srebrny Sekstant - Nagrodę Rejs Roku po raz trzeci

Kapitan Joanna Pajkowska wypływa na jachcie „Fanfan” z Gdyni w rejs dookoła świata.

fot. Marek Słodownik

 

Nagroda Rejs Roku to najwyższe wyróżnienie w polskim żeglarstwie, doceniane są dokonania na odległych morzach i oceanach, pionierskie rejsy, eksploracja, ale także ważne starty w światowych regatach. Otrzymanie Srebrnego Sekstantu to nobilitacja dla żeglarza,. Dwukrotne uhonorowanie to dowód nie tylko wielkiego żeglarskiego kunsztu, ale także wytrwałości w dążeniu do celu. Asia jako pierwsza polska żeglarka odebrała Srebrny Sekstant po raz trzeci w 50. edycji konkursu. 

 

Joanna Pajkowska odebrała Srebrny Sekstant - Nagrodę Rejs Roku po raz trzeci

Kapitan Joanna Pajkowska. fot. Marek Słodownik

 

Joanna Pajkowska odebrała Srebrny Sekstant - Nagrodę Rejs Roku po raz trzeci

Jacht „Rote 66”, na którym Asia Pajkowska wraz z Uwe Rottgeringiem zwyciężyli w regatach TwoStar. fot. Marek Słodownik

 

 

Asia jest trzecią kobietą uhonorowaną tą nagrodą. Przed nią była to kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz nagrodzona w za 1978 rok za pierwszy na świecie samotny rejs kobiety dookoła świata na s/y „Mazurek” oraz kapitan Barbara Królikowska, która odebrała nagrodę za 2005 rok za wielki rodzinny rejs dookoła świata na s/y „Karolka”.

 

Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz w 2013 roku.jpg

Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz w 2013 roku. fot. Marek Słodownik 

 

 

Tylko dwóm żeglarzom udała się sztuka wywalczenia Srebrnego Sekstantu dwa lata z rzędu, wyczyn kapitana Jaworskiego z 1977 roku powtórzył dopiero w 2014 roku kapitan Ryszard Wojnowski. Najdłużej na swój Sekstant musiał czekać kapitan Jerzy Radomski, aż 15 lat. Kiedy skończył swój bardzo długi rejs po świecie, Jury nie miało wątpliwości, że ta nagroda należała się właśnie jemu. 

 

Jacht „Czarny Diament” na wodach Zatoki Gdańskiej

Jacht „Czarny Diament” na wodach Zatoki Gdańskiej. fot. Marek Słodownik

 

Najmłodszym żeglarzem uhonorowanym drugim Srebrnym Sekstantem jest kapitan Jacek Wacławski, kiedy go odbierał w 2006 roku, miał zaledwie 25 lat. Później poświęcił się pracy lekarza o specjalności kardiologia, ale kontaktów z żaglami nie zerwał. Najstarszym „podwójnym” Laureatem jest kapitan Jerzy Radomski, który swój drugi Sekstant odebrał w wieku 71 lat.

 

Kapitan Jacek Wacławski odbiera nagrodę Rejs Roku w marcu 2004 roku

Kapitan Jacek Wacławski odbiera nagrodę Rejs Roku w marcu 2004 roku. fot. Marek Słodonik

 

Po dwa razy zostało uhonorowanych dziewięciu kapitanów. Pierwszy z nich, Kazimierz Kuba Jaworski w 1976 roku za zdobycie II miejsca w klasie Jester w Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy OSTAR na trasie Plymouth – Newport na s/y „Spaniel”. Rok później Kuba Jaworski odebrał Srebrny Sekstant za zdobycie II miejsca na s/y „Spanielek” w Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy na mini jachtach, czyli w II edycji regat Mini Transat. 

 

Kapitan Kazimierz Kuba Jaworski pod koniec lat 90

Kapitan Kazimierz Kuba Jaworski pod koniec lat 90. fot Marek Słodownik

 

Jacht „Spanielek”, na którym Kuba Jaworski popłynął w regatach Mini Transat

Jacht „Spanielek”, na którym Kuba Jaworski popłynął w regatach Mini Transat. fot. Archiwum PZŻ.

 

 

W 1986 roku drugi sekstant odebrał kapitan Ryszard Wabik za wyprawę dookoła świata szlakiem Władysława Wagnera na s/y „Tropiciel”. Ten sam żeglarz cztery lata wcześniej, w 1982 roku, otrzymał nagrodę za rejs do Ameryki Południowej z opłynięciem Przylądka Horn na s/y „Wojewoda Koszaliński”.

 

Kapitan Ryszard Wabik pod koniec lat 90

Kapitan Ryszard Wabik pod koniec lat 90. fot Marek Słodownik

 

 

Rok 1988 przyniósł drugi Srebrny Sekstant kapitanowi Wojciechowi Jacobsonowi. Wraz z nim wyróżnieni zostali kapitanowie Janusz Kurbiel  i Ludomir Mączka, a nagrodą uhonorowano żeglarzy za pierwsze pokonanie arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego z zachodu na wschód na s/y „Vagabond”. Pan Wojciech 3 lata wcześniej odebrał swój Sekstant w 1985 roku za rejs z Le Havre przez Kanał Panamski do Vancouver na tym samym s/y „Vagabond”.

 

Kapitan Wojciech Jacobson w latach 90.

Kapitan Wojciech Jacobson w latach 90. fot Marek Słodownik

 

 

W 1991 roku drugi Sekstant odebrał kapitan Janusz Kurbiel, tym razem za dwukrotne opłynięcie Spitsbergenu na s/y „Vagabond 3”. Trzy lata wcześniej, ten sam kapitan, ale z towarzyszącymi mu Wojciechem Jacobsonem i Ludomirem Mączką został uhonorowany  za pierwsze pokonanie arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego z zachodu na wschód na tym samym jachcie s/y „Vagabond”.

 

Janusz Kurbiel pod koniec lat 90.

Janusz Kurbiel pod koniec lat 90. fot Archiwum PZŻ

 

 

W 2001 roku Srebrny Sekstant po raz drugi trafił w ręce kapitana Romana Paszke. W uzasadnieniu Jury napisało, że jest to nagroda za znakomitą postawę w wokółziemskich regatach jachtów wielokadłubowych The Race 2000 na s/y „Warta – Polpharma”. Ten sam żeglarz w 1997 roku odebrał nagrodę za zdobycie Admiral’s Cup 97 na s/y „MK Cafe”.

 

Katamaran „Warta-Polpharma” na starcie regat The Race w Barcelonie. fot. Marek Słodownik

Katamaran „Warta-Polpharma” na starcie regat The Race w Barcelonie. fot. Marek Słodownik

 

 

W 2006 roku nagroda trafiła w ręce kapitana Jacka Wacławskiego po raz drugi. Wspólnie z Dominikiem Bacem, Sławomirem Skalmierskim i Tomaszem Szewczykiem Jacek Wacławski odebrał trofeum za pokonanie na jachcie „Stary” Przejścia Północno-Zachodniego  Trzy lata wcześniej, w 2003 roku ten sam kapitan Jacek Wacławski, został uhonorowany za rejs na s/y „Stary” wokół przylądka Horn z dotarciem do antarktycznej stacji polarnej PAN na Wyspie Króla Jerzego.

 

Załoga jachtu „Stary” odbiera nagrodę Rejs Roku w 2004 roku

Załoga jachtu „Stary” odbiera nagrodę Rejs Roku w 2004 roku. fot. Marek Słodownik

 

W 2010 roku doceniono po raz drugi kapitana Jerzego Radomskiego. Otrzymał on nagrodę za wielką, trwającą 32 lata wyprawę życia po wszystkich oceanach, na jachcie „Czarny Diament”. Co ciekawe, za ten sam rejs, ale na wcześniejszym jego etapie, pan Kapitan dostał nagrodę w 1995 roku, a wówczas uzasadniano jej przyznanie: „za wielką żeglarską włóczęgę w latach 1978 – 1995 na s/y „Czarny Diament” po wszystkich oceanach.”

 

Kapitan Jerzy Radomski

Kapitan Jerzy Radomski. fot Marek Słodownik

 

 

Sezony 2013 i 2014 należały do kapitana Ryszarda Wojnowskiego i jego jachtu „Lady Dana 44”. Po raz pierwszy Nagroda Rejs Roku trafiła do niego, jak napisano w uzasadnieniu, za pierwsze pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego pod polską banderą na jachcie „Lady Dana 44”. Rok później kapitan Wojnowski postanowił dokończyć rejs wokół Bieguna Północnego na tym samym jachcie i zamknął okołobiegunową pętlę jako pierwszy polski żeglarz dowodzący jachtem żaglowym na tym akwenie. 

 

Kapitan Ryszard Wojnowski odbiera nagroidę Kolosy za swój rejs z 2014 roku

Kapitan Ryszard Wojnowski odbiera nagrodę Kolosy za swój rejs z 2014 roku. fot. Archiwum Kolosy.pl

 

Jacht „Lady Dana 44” w porcie w Górkach Zachodnich

 

Jacht „Lady Dana 44” w porcie w Górkach Zachodnich. fot. Marek Słodownik

 

 

Rok 2018 przyniósł drugi Srebrny Sekstant Szymonowi Kuczyńskiemu, za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na niewielkim jachcie "Atlantic Puffin"; Dwa lata wcześniej ten sam żeglarz odebrał nagrodę także za samotny wokółziemski rejs, ale etapowy, zrealizowany  na tym samym jachcie. 

 

Szymon Kuczyński

Szymon Kuczyński i jego jacht „Atlantic Puffin”. fot Marek Słodownik

 

 

Autor: Marek Słodownik

 

 

 

Zdobywcy głównych nagród honorowych "Rejs Roku- Srebrny Sekstant" w latach 1970 – 2019 na podstawie rejsroku.pl:

 

    • 1970 kpt. Andrzej Rościszewski – opłynięcie Islandii na s/y Śmiały”

    • 1971 kpt. Dariusz Bogucki – rejs na Spitsbergen i Jan Mayen na s/y „Mestwin”

    • 1972 kpt. Bogdan Olszewski – rejs do Murmańska na s/y „Alf”

    • 1973 kpt. Krzysztof Baranowski – pierwsze polskie samotne opłynięcie globu ziemskiego wokół przylądka Horn na s/y „Polonez”

    • 1974 kpt. Zygfryd Perlicki, s/y „Copernicus”

i kpt. Zdzisław Pieńkawa, s/y „Otago” – za udział w pierwszych, w historii światowego żeglarstwa, załogowych wokółziemskich regatach szlakiem windjammerów

    • 1975 kpt. Richard Konkolski – samotny rejs dookoła świata na s/y „Nike”

    • 1976 kpt. Kazimierz Jaworski – zdobycie II miejsca w klasie Jester w Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy na trasie Plymouth – Newport na s/y „Spaniel”

    • 1977 kpt. Kazimierz Jaworski – zdobycie II miejsca na s/y „Spanielek” w Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy na mini jachtach

    • 1978 kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – pierwszy na świecie samotny rejs kobiety dookoła świata na s/y „Mazurek”

    • 1979 kpt. Jerzy Rakowicz – zwycięstwo w regatach samotnych żeglarzy na trasie Falmouth – Azory – Falmouth na s/y „Spaniel”

    • 1980 kpt. Henryk Jaskuła – samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów z Gdyni do Gdyni wokół przylądka Horn na s/y „Dar Przemyśla”

    • 1981 kpt. Wojciech Wierzbicki – pierwsze polskie opłynięcie archipelagu Svalbard na s/y „Gedania”

    • 1982 kpt. Ryszard Wabik – rejs do Ameryki Południowej z opłynięciem< przylądka Horn na s/y „Wojewoda Koszaliński”

    • 1983 kpt. Michał Szafran – rejs dookoła świata na s/y „Nasz Dom”

    • 1984 kpt. Andrzej Urbańczyk – samotny rejs dookoła świata na s/y „Nord IV”

    • 1985 kpt. Wojciech Jacobson – rejs z Le Havre przez Kanał Panamski do Vancouver na s/y „Vagabond”

    • 1986 kpt. Ryszard Wabik – wyprawa dookoła świata szlakiem Władysława Wagnera na s/y „Tropiciel”

    • 1987 kpt. Bogdan Marciniak – rejs do Australii wokół przylądka Dobrej Nadziei na s/y „Asterias”

    • 1988 kpt. Wojciech Jacobson, kpt. Janusz Kurbiel, kpt. Ludomir Mączka – pierwsze pokonanie arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego z zachodu na wschód na s/y „Vagabond”

    • 1989 kpt. Wojciech Ogrzewalski – transoceaniczne regaty na jachtach „Futuro” i „Barakuda”

    • 1990 kpt. Jan Ludwig – rejs dookoła świata na s/y „Zawisza Czarny”

    • 1991 kpt. Janusz Kurbiel – dwukrotne opłynięcie Spitsbergenu na s/y „Vagabond 3”

    • 1992 kpt. Wojciech Skórski – transatlantycki rejs na s/y „Agnessa”

    • 1993 kpt. Jan Pinkiewicz – arktyczny rejs na s/y „Dar Świecia”

    • 1994 kpt. Tadeusz Jakubowski – rejs dookoła świata na s/y „White Eagle”

    • 1995 kpt. Jerzy Radomski – za wielką żeglarską włóczęgę w latach 1978 – 1995 na s/y „Czarny Diament” po wszystkich oceanach

    • 1996 kpt. Mieczysław Siarkiewicz – opłynięcie Spitsbergenu na s/y „Barlowento”

    • 1997 kpt. Roman Paszke – zdobycie Admiral’s Cup 97 na s/y „MK Cafe”

    • 1998 kpt. Andrzej Armiński – za doskonałą postawę w regatach EXPO’98 Round the World Rally na s/y „Mantra 3”

    • 1999 kpt. Lech Kosakowski – samotny rejs Dunajem, Morzem Czarnym i Śródziemnym przez Atlantyk do Miami na s/y „Nona”

    • 2000 kpt. Jerzy Wąsowicz – wielki rejs do obu Ameryk wokół przylądka Horn na s/y „Antica”

    • 2001 kpt. Roman Paszke – za znakomitą postawę w wokółziemskich regatach jachtów wielokadłubowych The Race 2000 na s/y „Warta – Polpharma”

    • 2002 kpt. Wacław Strusiński – harcerska wyprawa na arktyczne wody Spitsbergenu na s/y „Alefant”

    • 2003 kpt. Jacek Wacławski – rejs na s/y „Stary” wokół przylądka Horn z dotarciem do antarktycznej stacji polarnej PAN na Wyspie Króla Jerzego

    • 2004 kpt. Przemysław Mączkowski – arktyczna wyprawa wokół Spitsbergenu, następnie dotarcie do wysp Archipelagu Franciszka Józefa na s/y „Politechnika”

    • 2005 kpt. Barbara Królikowska – wielki rodzinny rejs dookoła świata na s/y „Karolka”

    • 2006 kpt. Dominik Bac, kpt. Sławomir Skalmierski, kpt. Tomasz Szewczyk, kpt. Jacek Wacławski – za pokonanie na jachcie „Stary” Przejścia Północno-Zachodniego

kpt. Tadeusz Natanek – za pokonanie na jachcie „Nekton” Przejścia Północno- Zachodniego

    • 2007 kpt. Jarosław Kaczorowski – za udany start na jachcie „Allianz.pl” w oceanicznych regatach samotnych żeglarzy Transat 6.50

    • 2008 kpt. Tomasz Lewandowski – za rejs na jachcie „Luka” dookoła świata bez zawijania do portów najtrudniejszą trasą ze wschodu na zachód

    • 2009 kpt. Joanna Pajkowska – za rejs na jachcie „Mantra Asia” - najszybszy i drugi kobiecy samotny rejs dookoła świata pod polską banderą.

    • 2010 kpt. Jerzy Radomski – za wielką, trwającą 32 lata wyprawę życia po wszystkich oceanach, na jachcie „Czarny Diament”

    • 2011 kpt. Zbigniew Gutkowski – za znakomity start i zajęcie II miejsca w etapowych regatach wokółziemskich samotnych żeglarzy Velux 5 Oceans na jachcie „Operon Racing”

    • 2012 kpt. Tomasz Cichocki - za samotny rejs dookoła świata na s/y "Polska Miedź"

    • 2013 kpt. Ryszard Wojnowski - za pierwsze pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego pod polską banderą na jachcie „Lady Dana 44”

    • 2014 kpt. Ryszard Wojnowski - za pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego na jachcie "Lady Dana 44", zamykające okołobiegunową pętlę

    • 2015 kpt. Piotr Kuźniar - za rekordową południową żeglugę po antarktycznym Morzu Rossa oraz pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego na jachcie „Selma Expeditions”

    • 2016 kpt. Szymon Kuczyński - za samotny rejs dookoła świata na niewielkim jachcie "Atlantic Puffin"

    • 2017 kpt. Joanna Pajkowska – za zwycięski start, wraz z Uwe Rottgeringiem, na s/y „Rote 66”, w transatlantyckich regatach „Twostar 2017”

    • 2018 kpt. Szymon Kuczyński – za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na niewielkim jachcie "Atlantic Puffin";

i kpt. Mariusz Koper – za opłynięcie Antarktydy trasą poniżej 60⁰ S na s/y "Katharsis II" 

    • 2019 kpt. Joanna Pajkowska - za rejs solo-non stop na s/y „Fanfan” – samotnie dookoła świata bez zawijania do portów trasą wokół trzech przylądków