Jesteś tu:

Sekstant - pełen tajemnic symbol żeglarski czy podstawowy przyrząd nawigacyjny?

Czym jest sekstant, do czego służy, dlaczego jeszcze do niedawna nie mogła się bez niego obyć żadna wyprawa żeglarska? Dlaczego każdy z kapitanów ma swój własny sekstant do którego przywiązuje dużą wagę? Czy w dzisiejszych czasach jest jedynie pięknym symbolem żeglarstwa, czy może nadal „kątomierzem” służącym do określania pozycji na morzu? Czy jego obsługa pozostaje wielką tajemnicą zarezerwowaną dla wąskiej grupy Żeglarzy?

Z doświadczenia – można się nauczyć posługiwania sekstantem, można dowiedzieć się jak określać przy użyciu sekstantu wysokość ciał niebieskich nad horyzontem a przez to własną pozycję na morzu. Nie jest to zadanie łatwe, łatwo natomiast popełnić błąd w pomiarach i obliczeniach, który może oznaczać pomyłkę rzędu kilku mil morskich. Mamy obecnie precyzyjne, oparte o odczyty satelitarne GPSy. Elektronika jednak bywa zawodna, a sekstant działa zawsze – dlatego też w czasach współczesnych każdy Kapitan ma sekstant na pokładzie swojego statku. Stylowy mosiężny sekstant w drewnianej skrzynce jako morska alegoria, marynistyczny symbol wiedzy i władzy Kapitanów i Nawigatorów, prestiżowy element morskiego wystroju biura czy domu, marynistyczna dekoracja, stylowy morski upominek.

Więcej o tym pełnym żeglarskiej symboliki ale również bardzo użytecznym urządzeniu nawigacyjnym w nowym artykule Michała „Kuszy” Kuszewskiego w Sklep.marynistyka.org: