Oferowany przez nas kompas Gilberta z zegarem słonecznym ze względu na wykonanie z mosiądzu, stylowy marynistyczny wygląd, oraz umieszczenie w drewnianym, zamykanym pudełku, nie tylko wskaże kierunek na łodzi czy jachcie oraz pozwoli określić godzinę niezależnie od miejsca na ziemi w jakim się znajdujemy, ale jest również przedmiotem symbolicznym, pełnym morskich opowieści, żeglarskich historii, pod wpływem którego przenosimy się na pokład dawnych żaglowców, które wypływały na nieznane wody, przywodzi na myśl dawnych Kapitanów, którzy wyznaczali kurs do odległych portów, dzielnych żeglarzy na pokładach historycznych statków w wielomiesięcznych rejsach pod żaglami, czasy gdy na mapach były białe plamy...
Pierwsze wzmianki historyczne na temat kompasu znajdują się już w książkach X wieku naszej ery. Pierwsze publikacje w których opisywana jest igła magnetyczna unosząca się na wodzie, zostały wydane w Chinach, a autorami są Zhu Yu Pingzhou Ke Tan, oraz Shen Kuo. W Europie pierwszymi wzmiankami o wykorzystywania kompasu do celów żeglarskich, są publikacje z XII wieku, a przede wszystkim książka "De naturis rerum (O naturze rzeczy)" napisana przez Alexandra Neckamana około 1190 roku we Francji.
William Gilbert był angielskim fizykiem i lekarzem, który żył w XVI wieku, europejskim odkrywcą zjawiska magnetyzmu ziemskiego, indukcji magnetycznej. Gilbert wprowadził do języka angielskiego nowe terminy, takie jak biegun magnetyczny, siła magnetyczna czy przyciąganie magnetyczne. Główne dzieło Gilberta opublikowane w 1600 roku nosi tytuł "De Magnete, Magneticisque Corporibus, et de Magno Magnete Tellure" („O Magnesach i ciałach magnetycznych, oraz o wielkim magnesie Ziemi”). Opisał w nim wiele doświadczeń ze swoim modelem Ziemi, z których wywnioskował, że Ziemia sama jest namagnesowana i dlatego igła kompasu wskazuje na północ. (Poprzednio wierzono, że to Gwiazda Polarna lub wielka wyspa magnetyczna na biegunie północnym są odpowiedzialne za przyciąganie igły kompasu).
Dzięki odkryciu i zastosowaniu kompasu żeglarskiego dalekie morskie rejsy i transoceaniczne wyprawy stały się dużo bezpieczniejsze - można było wyznaczyć i kontrolować kurs, określić cel podróży i trafić na miejsce, które się wybrało oraz wrócić do macierzystego portu. Żeglarze przestali być zależni od pogodnego nieba, widoku wschodzącego i zachodzącego słońca i gwiazd na nocnym niebie.
Kompas opatrzony tabliczką z zasadą działania w języku angielskim:
"Slip the notchy in the Brass Arm over the stud in the Lid, and put and Compass on a level place in such position that the North point the needle corresponds with the Mark inside the Compass Box", która w uproszczonym tłumaczeniu oznacza, że po otwarciu obudowy należy ustawić gnomon w pozycji pionowej, następnie kompas umieścić na płaskim podłożu, obrócić całość aby wskaźnik północy na kompasie pokrywał się ze strzałką umieszczoną na gnomonie a cień słoneczny rzucany na gnomom wskaże nam na tarczy zegarowej obecną godzinę.
Proponowany przez nas mosiężny kompas żeglarski z zegarem słonecznym to niewątpliwie przedmiot w morskim stylu, charakteryzujący ludzi zainteresowanych tematyką marynistyczną, miłośników morskich opowieści, żeglarstwa, morza, ale to również przedmiot pełen symboliki, mosiężny kompas który może pokazywać właściwy kierunek również w życiu, być symbolem dokonywania dobrych wyborów, trzymania się wyznaczonego kursu w życiu, znamionujący człowieka potrafiącego podejmować słuszne decyzje, wybierającego dobrze, celnie i kierującego się własnym "kompasem moralnym", doskonały pomysł na prezent, nie tylko dla miłośników żagli, morza, żeglarstwa.