Sekstant czyli kątomierz lusterkowy, jest to optyczny przyrząd nawigacyjny, stosowany w żeglarstwie i astronomii. Służy do mierzenia wysokości ciał niebieskich nad horyzontem takich jak Słońce czy gwiazdy, co pozwala na określenie pozycji na morzu.
Jak używamy sekstant?
Zaczynamy od ostrożnego wyjęcia sekstantu z drewnianego pudełka, trzymając go lewą ręką za ramę i prawą za uchwyt. Unikamy dotykania delikatnych części, takich jak lusterka, alidada czy szkła przyciemniające. Następnie odchylamy wszystkie szkła przyciemniające i ustawiamy wskaźniki pomiarowe na zero.
Przed przystąpieniem do pomiaru musimy ustalić błąd indeksu, obserwując horyzont przy kącie 0°. To kluczowe dla dokładności naszych wyników. Potem kierujemy lunetkę na wybrane ciało niebieskie. Jeśli obserwujemy Słońce, dobieramy odpowiednie szkła przyciemniające, aby chronić oczy.
Regulujemy alidadę tak, aby obraz ciała niebieskiego, odbity od ruchomego i stałego lusterka, pokrył się z horyzontem widzianym przez przezroczystą część lusterka. Gdy obrazy się zbiegną, odczytujemy kąt z podziałki na limbusie. Dzięki konstrukcji sekstantu nie musimy mnożyć wyniku przez dwa - podziałka jest już dostosowana do rzeczywistych kątów do 120°.
Najczęstszym zastosowaniem sekstantu jest określenie naszej pozycji poprzez pomiar wysokości Słońca w momencie jego kulminacji, czyli o godzinie 12:00 w południe czasu słonecznego. Możemy też wyznaczyć astronomiczną linię pozycyjną, mierząc wysokość Słońca w innym momencie i notując dokładny czas (UTC). Wieczorem i rano dokonujemy pomiarów wysokości gwiazd, co pozwala na określenie szerokości geograficznej, na przykład poprzez pomiar wysokości Gwiazdy Polarnej.
Pomiarów dokonuje się z dokładnością do 0,1 minuty kątowej. W astronawigacji pozwalałoby to teoretycznie na oznaczenie naszego położenia na morzu z dokładnością do 0,1 mili morskiej, czyli 185 metrów. W praktyce, ze względu na szereg czynników wpływających na dokładność pomiaru, ostateczna dokładność jest kilkanaście razy gorsza.
Sekstant służący do nawigacji i określania swojej pozycji na morzu powinien być instrumentem wykonanym z niezwykłą starannością, ponieważ jego użytkowanie niesie ze sobą szereg błędów, które mogą wypatrzeć ostateczny pomiar co w zetknięciu z bezkresnym błękitem mórz lub oceanów może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo:
1. Błąd indeksu (ang. Index Error): najczęstszy błąd sekstantu. Powstaje, gdy lusterka nie są idealnie równoległe przy zerowym ustawieniu alidady.
2. Błąd kolimacji: występuje, gdy oś optyczna lunetki nie jest równoległa do płaszczyzny sekstantu. Może to powodować nieprawidłowe odczyty
3. Błąd ekscentryczności: powstaje, gdy oś obrotu alidady nie pokrywa się dokładnie z środkiem podziałki kątowej (limbusu).
4. Błędy paralaksy: są wynikiem niewłaściwego ustawienia oka względem lunetki. Jeśli nie patrzymy dokładnie wzdłuż osi optycznej, może dojść do zniekształcenia obrazu
5. Błędy wynikające z niedoskonałości szkieł przyciemniających: zabrudzone, porysowane lub niedopasowane szkła mogą zniekształcać obraz ciała niebieskiego.
6. Błędy termiczne: sekstant wykonany jest z metalu, który może rozszerzać się lub kurczyć pod wpływem temperatury lub odkształcać poprzez niewłaściwe użytkowanie.
8. Błędy refrakcji atmosferycznej: chociaż nie są błędami sekstantu per se, atmosfera ziemska może załamywać światło ciał niebieskich, co wpływa na pomiar. Doświadczeni Nawigatorzy stosują tabele korekcyjne, aby uwzględnić ten efekt.
9. Błąd niewspółpłaszczyznowości luster: jeśli lusterka nie są idealnie ustawione w jednej płaszczyźnie, może to prowadzić do błędów w pomiarze.
Znajomość tych błędów i ich korekta są niezbędne dla precyzyjnej nawigacji. Dlatego na pytania o zastosowanie oferowanych w naszym sklepie sekstantów, zawsze odpowiadam, że osobiście pomimo ich funkcjonalności i budowy zgodnej z pierwowzorami z przed wieków, traktuje je przede wszystkim jako piękne dekoracje marynistyczne i doskonałe elementy morskiego wystroju wnętrz oraz niezastąpiony prezent dla Żeglarzy i Ludzi Morza którzy na pewno docenią ich przesłanie.